מתי עולים לתורה בבר מצווה

טקס העלייה לתורה לבר מצווה בגיל 13 לפי התאריך העברי – לחישוב תאריך בר מצווה

מועד התיאום וההכנה מראש תלויים במיקום ובאופי הטקס אותו תרצו לקיים. ראו בהמשך פירוט על כל אחת מן האפשרויות. ודאי עלו בפניכם מושגים שונים הקשורים לבר המצווה בעת ההכנות, ולא תמיד הם היו ברורים ומובנים. נסביר כמה מהם:

מושגי יסוד לקראת בתורה לבר מצווה

קריאה בתורה בימי שני וחמישי

בימי שני וחמישי בכל שבוע, במהלך תפילת שחרית, קוראים בתורה חלק קצר מתוך פרשת השבוע של השבת הקרובה. בימים אלו מתקיימת עליה לתורה של בני מצווה בבתי כנסת ובכותל המערבי. ימים נוספים בהם קוראים בתורה- ראש חודש, חנוכה, חול המועד פסח וסוכות (ללא הנחת תפילין).

מניין- הקריאה בתורה מתקיימת ב'מניין'. מניין צריך לכלול לפחות עשרה גברים יהודים מעל גיל 13.

כהן, לוי, ישראל– בכל קריאה בתורה באמצע השבוע ישנן שלוש "עליות". הקריאה מחולקת ל-3 חלקים כאשר לפני כל חלק עולים לברך את ברכות התורה. ראשון עולה כהן (ההשתייכות למשפחת כהנים עוברת מאב לבן), שני עולה לוי (כנ"ל) ושלישי עולה לברך ישראל (מי שאינו כהן ואינו לוי). אם אין כהן במניין- עולה במקומו ישראל, אם אין לוי- עולה במקומו הכהן (או ישראל אם אין כהן). אב לא יעלה לברך לאחר בנו או להיפך (צריך שבין שתי ה'עליות' יהיה מישהו אחר). בשבתות עולים 8 מברכים (7 עליות+ מפטיר).
ברוך שפטרני- הברכה אותה מברך האב בבר המצווה של בנו- "ברוך שפטרני מעונשו של זה" באה לבטא את ה'יציאה' של הבן לחיים בוגרים ועצמאיים יותר, מעתה הוא מקבל אחריות על מעשיו!

תוכן עניינים

מאמרים נוספים

עלייה לתורה בר מצווה

העלייה לתורה הינה שיאו של אירוע הבר-מצווה ומהווה מעין טקס מעבר מילדות לבגרות. טקס העלייה לתורה יתקיים בימי שני או חמישי או בראש חודש שלאחר

קרא עוד »

אומרים עלינו

נא בדוק את החיבור שלך לאינטרנט

העניקו למשפחתכם חוויה יוצאת דופן שלא תישכח במהרה!

או חייגו עכשיו: