לימוד מכין לקראת בר מצווה

נער המגיע לגיל 13 הופך להיות 'בר מצווה'. אומנם, קיים תאריך רשמי המציין זאת, אך, למעשה, מדובר בתקופה (משתנה מנער לנער) בה מתרחש מעבר מגיל ילדות ועד להיותו של הנער אחראי ובוגר. בגיל 13 זוכה הנער להיות 'מצווה ועושה', כלומר: מעתה מוטל עליו לקחת אחריות על מעשיו. בגיל זה מצטרף הנער באופן רשמי לחבורת הבוגרים: הוא, אף, יכול להשלים מניין ולקיים את מצוות התורה.

האירוע שמציין את הכניסה הרשמית ומהווה קו פרשת המים, הינו טקס בר המצווה הנהוג מדורי-דורות . במהלך הטקס יעלה הנער לתורה, יברך ויקרא את פרשת השבוע הסמוכה לתאריך בו נולד. ביום זה מתחיל הנער לקיים את המצווה הראשונה של הנחת התפילין וההתעטפות בטלית. הטקס מלווה, כמובן, בהתרגשות עצומה מצד כל בני המשפחה, החברים והקהילה ומצוין בחגיגיות גדולה.

על מה כל החגיגה?

כשחושבים על כך לעומק עולה השאלה: על מה, באמת, כל החגיגה? הרי בסופו של דבר, למרות כל שנאמר, מדובר בסך הכול בעוד יום הולדת בו הנער גדל בשנה? מדוע לא חוגגים בכזו חגיגיות את יום ההולדת ה-16 כאשר הנער כבר בוגר דיו ומקבל את תעודת הזהות המעידה על היותו אזרח מן השורה? או אולי בגיל 18 כשהוא כבר לא נער אלה בחור כשיר בעל אחריות גדולה שיכול להתגייס ולאחוז נשק? אם נשאל את הנער מה כל כך מיוחד בגיל 13 ומדוע דווקא בשנה זו חוגגים לו את יום ההולדת הכי מיוחד בחיים ומודע באופן כה ייחודי ומרגש עם כל כך הרבה סמלים וטקסים ופרטי פרטים ומעגלים רחבים שמשתתפים בשמחה, האם יידע להשיב?

להגיע לטקס בר המצווה מוכנים

ההכנה המעשית לקראת טקס בר המצווה חשובה מאוד וחייבת להיעשות בצורה מקצועית ורצינית על מנת שביום הבר מצווה יעלה הנער לתורה בביטחון גדול ובשמחה ואף, יקרא בצורה מכובדת שמעוררת התפעלות. עם זאת, חשוב וחיוני לא פחות שהנער ידע לענות לעצמו על השאלה: על מה כל החגיגה? מדוע טקס הבר-מצווה הינו קו פרשת מים? מדוע אין זה 'עוד יום הולדת'? מה המשמעות של חגיגת בר-מצווה במאה ה-21?

רוצים יותר

בשנים האחרונות אנו עדים למגמה של אלפי משפחות 'שרוצות יותר'. הן לא מסתפקות בהכנת הנער לטקס בצד המעשית, אלא מעוניינות בתהליך מובנה שיחבר את הנער למשמעויות של יום חגו.

תוכנית 'שחק'

על מנת לענות על הצורך הציבורי המתעורר מתוך רצון לתת לנערים ולמשפחותיהם את הזמן והמרחב לחשוב על שאלות אלה ולהתעמק בהן יחד, בנינו את תוכנית 'שחק' – לימוד לקראת בר המצווה שמשלב גם את הכנה המעשית לטקס וגם תהליך ערכי-חוויתי המציף את שאלת ה-'למה'. התהליך מזמין את הנער ומשפחתו למסע של חיזוק השייכות למעגלי הזהות השונים (משפחה, עם, חברה וכד').

אנו מאמינים ששנת המצווה הינה  נקודת זמן ייחודית במרוץ החיים, זוהי נקודת זמן המציינת את  תחילת תקופת ההתבגרות, שבה יעצבו הנער והנערה את זהותם הפרטית, החברתית והלאומית, ובה יהפכו להיות חלק מהמארג הגדול של החברה הישראלית ושרשרת הדורות היהודית.

כמובן, שחשוב לנו מאוד שהתהליך ייעשה במאור פנים ו'בגובה העיניים' מתוך כבוד לנער ולמשפחתו. תהליך שכזה מעצים את שנת המצווה ויוצק לתוכה ערך מוסף  שיהפוך את השנה למשמעותית ולבלתי נשכחת.

במסגרת תכנית 'שחק' קיימים מספר מסלולים:

בכל אחד מן המסלולים אנו שואפים ליצוק תוכן ערכי וחינוכי אשר יעניק לנער/ה ולמשפחתו חוויה יהודית שמחה, מעצבת ומשמעותית שתעמיק את הקשר ואת תחושת השייכות והאחריות לשרשרת הדורות ולמורשת העם היהודי.

התוכנית בנויה מרצף מפגשים מעוררי עניין, שיח וחוויה אשר מהווים יציאה למסע בו אנו יוצרים ביחד תנועה וחיבור של העמקת שייכות, הבנת המשמעות ולקיחת אחריות  של הנער והנערה סביב מעגלי זהות ושייכות שונים: אני וכוחותיי, אני ומשפחתי, אני והקבוצה, אני והקהילה, אני בשרשרת הדורות וירושלים.

תוכן עניינים

שאלות ותשובות על הכנה לבר מצווה

עלות ההשתתפות בתכנית 'שחק' הינה 880 ₪ . התשלום מתבצע באמצעות כרטיס אשראי שאת פרטיו תזינו בעת ההרשמה. ישנם דמי רישום על סך 50 ₪ (מחושבים בעלות הכוללת) וכאשר תסיימו את סדרת המפגשים- תיגבה מכם היתרה. ניתן לשלם בתשלום אחד או לפרוס ל-3 תשלומים.
כמה עולה להשתתף בתכנית הכנה לבר מצווה? וכיצד מתבצע התשלום?
ב'שחק' נלווה אתכם בכל התהליך ונסייע עם ההתלבטויות שיש לכם. לרוב, טקס העליה לתורה מתקיים בימים שני וחמישי בכל שבוע. תאריך בר המצווה נקבע עפ"י תאריך הלידה העברי של הנער והוא יעלה לתורה בשני או חמישי שלאחריו. את הטקס ניתן לערוך בבית כנסת הקרוב למקום מגוריכם, ברחבת הכותל המערבי או בכל מקום שתחפצו בו. החונך שיגיע אליכם יוכל לייעץ ולסייע בבחירת המקום והתאריך וכן בבחירת הנוסח אותו אתם מעוניינים שבנכם יקרא.
אנחנו לא בטוחים מתי והיכן לחגוג בר מצווה , מה עושים?
תכנית 'שחק' בנויה מ-6 מפגשים שבועיים ואורכת כחודשיים וחצי. אנו ממליצים להירשם כמה חודשים מראש ולהתחיל בפועל במפגשים כ-3 חודשים לפני תאריך בר המצווה. קיימת אפשרות להוספת מפגשים במידת הצורך בתשלום נוסף.
כמה זמן לפני בר המצווה כדאי להתחיל?
תוכנית ‘שחק’ כוללת שישה מפגשים אצלכם בבית וכן אפשרות להוספת סיור מיוחד בירושלים(הסיור מיועד לנער בר המצווה והוריו). המפגשים בבית יכינו את בנכם לטקס בר המצווה- קריאה בתורה והנחת תפילין, ויעסקו בתכנים מגוונים סביב ערכים של בגרות ואחריות, ערבות הדדית ושרשרת הדורות. . לפירוט המפגשים
מה כלול בתכנית 'שחק'?
התוכנית מותאמת לאורח החיים בביתכם מתוך כבוד לאמונות ולהשקפת העולם שלכם. הנער נפגש עם התוכן במרחבים המשפחתיים ואין בכוונתנו לשנות או להשפיע עליהם. תוכנית שחק הינה תוכנית משפחתית והיא מתאימה לכל סוגי המשפחות.
כמשפחה חילונית חשוב לנו לשמר את הערכים והשקפת העולם שלנו. האם התוכנית מתאימה לנו?
החונכים שלנו הם חבר'ה צעירים בעלי ניסיון  בחינוך ובהדרכה, יכולת בין אישית גבוהה, נעימים ואדיבים.  החונך שנשלח אליכם מטעם תוכנית נבחר בקפידה לאחר מיונים. הוא עובר הכשרה והשתלמויות מספר פעמים בשנה. כמו כן על בסיס שאלון הרישום אותו תמלאו נשתדל לשבץ לכם את החונך המתאים ביותר עבורכם. לאחר ההרשמה החונך ייצור איתכם קשר ותתאמו יחד את המפגשים הבאים.
מה מאפיין את החונך שיגיע אלינו הביתה?

מאמרים נוספים

אומרים עלינו

נא בדוק את החיבור שלך לאינטרנט

שינוי גודל גופנים

העניקו למשפחתכם חוויה יוצאת דופן שלא תישכח במהרה!

או חייגו עכשיו: