לוגו הקרן למורשת הכותל

אודות תכנית שחק

'שחק' – תכנית לאומית וייחודית של הקרן למורשת הכותל המערבי בתחום ההכנה לשנת המצווה למשפחות ולקבוצות בחברה הישראלית ע"ש רא"ל אמנון ליפקין-שחק ז"ל. התוכנית פועלת בכל הארץ ומהווה כתובת למאות ואלפי נערים, נערות ומשפחות בחברה הישראלית אשר מבקשים לחוות את שנת המצווה כשנה משמעותית.

רקע:

התוכנית הוקמה בשנת 2014 ע"י הקרן והמנהלה לזהות יהודית.

התוכנית נושאת את שמו של  אמנון ליפקין-שחק ז"ל אשר יזם ופעל רבות ליצירת חיבורים ושיח בין המגזרים מתוך אמונה בכוח האחדות והחיבור של "יחד שבטי ישראל" ומתוך הבנה שעל ידי נטילת אחריות קהילתית וחברתית ייבנה העתיד של מדינת ישראל.

התכנית החלה כתוכנית מקומית בעיר מודיעין (מקום מגורו של אמנון ז"ל) והינה כיום תכנית ארצית.

שותפים:

המנהלה לזהות יהודית, משרדי ממשלה, רשויות מקומיות, מועצות אזוריות, חברות וארגונים.

כללי :

שנת המצווה היא  נקודת זמן ייחודית ומשמעותית במעגל חייהם של נערות ונערים בישראל. זוהי נקודת זמן המציינת את  תחילת תקופת ההתבגרות, שבה יעצבו הנערה והנער את זהותם האישית, החברתית והלאומית, ובה יהפכו להיות חלק מקבוצת הבוגרים במארג הגדול של החברה הישראלית ושל העם היהודי. תקופה ייחודית  זו בחייהם של הנערות והנערים  ושל משפחתם  היא חלון הזדמנויות מיוחד שדרכו  ניתן לחזק את תחושת השייכות והאחריות של  הנערות והנערים למשפחה, לקהילה למורשת ולשרשרת הדורות.

מטרת התכנית:

ליצוק תוכן ערכי וחינוכי אשר יעניק לנער, לנערה ולמשפחתם חוויה שמחה, מעצבת ומשמעותית שתעמיק את הקשר ותחושת השייכות עם זהותם.

מטרות משנה:

  1. העמקת הקשר ותחושת השייכות עם שרשרת הדורות ומאורעות העם היהודי.
  2. טיפוח ערכים של מוסריות, הכרת הטוב, ציונות וערבות הדדית.
  3. יצירת היכרות וחיבור עם עולם המורשת ואוצרות התרבות היהודית – ישראלית.

בתוכנית מספר מסלולים:

מבנה התוכנית:

התוכנית בנויה על רצף מפגשים מעוררי עניין, שיח וחוויה אשר מהווים יציאה למסע בו אנו שואפים ליצור תנועה וחיבור של העמקת שייכות הבנת המשמעות ולקיחת אחריות  של הנער והנערה סביב מעגלי הזהות: אני וכוחותיי, אני ומשפחתי, אני והקבוצה, אני והקהילה, אני העם והמדינה אני ומורשתי.

תוכן עניינים

שאלות ותשובות על הכנה לבר מצווה

עלות ההשתתפות בתכנית 'שחק' הינה 880 ₪ . התשלום מתבצע באמצעות כרטיס אשראי שאת פרטיו תזינו בעת ההרשמה. ישנם דמי רישום על סך 50 ₪ (מחושבים בעלות הכוללת) וכאשר תסיימו את סדרת המפגשים- תיגבה מכם היתרה. ניתן לשלם בתשלום אחד או לפרוס ל-3 תשלומים.
כמה עולה להשתתף בתכנית הכנה לבר מצווה? וכיצד מתבצע התשלום?
ב'שחק' נלווה אתכם בכל התהליך ונסייע עם ההתלבטויות שיש לכם. לרוב, טקס העליה לתורה מתקיים בימים שני וחמישי בכל שבוע. תאריך בר המצווה נקבע עפ"י תאריך הלידה העברי של הנער והוא יעלה לתורה בשני או חמישי שלאחריו. את הטקס ניתן לערוך בבית כנסת הקרוב למקום מגוריכם, ברחבת הכותל המערבי או בכל מקום שתחפצו בו. החונך שיגיע אליכם יוכל לייעץ ולסייע בבחירת המקום והתאריך וכן בבחירת הנוסח אותו אתם מעוניינים שבנכם יקרא.
אנחנו לא בטוחים מתי והיכן לחגוג בר מצווה , מה עושים?
תכנית 'שחק' בנויה מ-6 מפגשים שבועיים ואורכת כחודשיים וחצי. אנו ממליצים להירשם כמה חודשים מראש ולהתחיל בפועל במפגשים כ-3 חודשים לפני תאריך בר המצווה. קיימת אפשרות להוספת מפגשים במידת הצורך בתשלום נוסף.
כמה זמן לפני בר המצווה כדאי להתחיל?
תוכנית ‘שחק’ כוללת שישה מפגשים אצלכם בבית וכן אפשרות להוספת סיור מיוחד בירושלים(הסיור מיועד לנער בר המצווה והוריו). המפגשים בבית יכינו את בנכם לטקס בר המצווה- קריאה בתורה והנחת תפילין, ויעסקו בתכנים מגוונים סביב ערכים של בגרות ואחריות, ערבות הדדית ושרשרת הדורות. . לפירוט המפגשים
מה כלול בתכנית 'שחק'?
התוכנית מותאמת לאורח החיים בביתכם מתוך כבוד לאמונות ולהשקפת העולם שלכם. הנער נפגש עם התוכן במרחבים המשפחתיים ואין בכוונתנו לשנות או להשפיע עליהם. תוכנית שחק הינה תוכנית משפחתית והיא מתאימה לכל סוגי המשפחות.
כמשפחה חילונית חשוב לנו לשמר את הערכים והשקפת העולם שלנו. האם התוכנית מתאימה לנו?
החונכים שלנו הם חבר'ה צעירים בעלי ניסיון  בחינוך ובהדרכה, יכולת בין אישית גבוהה, נעימים ואדיבים.  החונך שנשלח אליכם מטעם תוכנית נבחר בקפידה לאחר מיונים. הוא עובר הכשרה והשתלמויות מספר פעמים בשנה. כמו כן על בסיס שאלון הרישום אותו תמלאו נשתדל לשבץ לכם את החונך המתאים ביותר עבורכם. לאחר ההרשמה החונך ייצור איתכם קשר ותתאמו יחד את המפגשים הבאים.
מה מאפיין את החונך שיגיע אלינו הביתה?

מאמרים נוספים

אומרים עלינו

נא בדוק את החיבור שלך לאינטרנט

שינוי גודל גופנים