לוגו הקרן למורשת הכותל

אודות תכנית שחק

'שחק' – תכנית לאומית וייחודית של הקרן למורשת הכותל המערבי בתחום ההכנה לשנת המצווה למשפחות ולקבוצות בחברה הישראלית ע"ש רא"ל אמנון ליפקין-שחק ז"ל. התוכנית פועלת בכל הארץ ומהווה כתובת למאות ואלפי נערים, נערות ומשפחות בחברה הישראלית אשר מבקשים לחוות את שנת המצווה כשנה משמעותית.

רקע:

התוכנית הוקמה בשנת 2014 ע"י הקרן והמנהלה לזהות יהודית.

התוכנית נושאת את שמו של  אמנון ליפקין-שחק ז"ל אשר יזם ופעל רבות ליצירת חיבורים ושיח בין המגזרים מתוך אמונה בכוח האחדות והחיבור של "יחד שבטי ישראל" ומתוך הבנה שעל ידי נטילת אחריות קהילתית וחברתית ייבנה העתיד של מדינת ישראל.

התכנית החלה כתוכנית מקומית בעיר מודיעין (מקום מגורו של אמנון ז"ל) והינה כיום תכנית ארצית.

שותפים:

המנהלה לזהות יהודית, משרדי ממשלה, רשויות מקומיות, מועצות אזוריות, חברות וארגונים.

כללי :

שנת המצווה היא  נקודת זמן ייחודית ומשמעותית במעגל חייהם של נערות ונערים בישראל. זוהי נקודת זמן המציינת את  תחילת תקופת ההתבגרות, שבה יעצבו הנערה והנער את זהותם האישית, החברתית והלאומית, ובה יהפכו להיות חלק מקבוצת הבוגרים במארג הגדול של החברה הישראלית ושל העם היהודי. תקופה ייחודית  זו בחייהם של הנערות והנערים  ושל משפחתם  היא חלון הזדמנויות מיוחד שדרכו  ניתן לחזק את תחושת השייכות והאחריות של  הנערות והנערים למשפחה, לקהילה למורשת ולשרשרת הדורות.

מטרת התכנית:

ליצוק תוכן ערכי וחינוכי אשר יעניק לנער, לנערה ולמשפחתם חוויה שמחה, מעצבת ומשמעותית שתעמיק את הקשר ותחושת השייכות עם זהותם.

מטרות משנה:

  1. העמקת הקשר ותחושת השייכות עם שרשרת הדורות ומאורעות העם היהודי.
  2. טיפוח ערכים של מוסריות, הכרת הטוב, ציונות וערבות הדדית.
  3. יצירת היכרות וחיבור עם עולם המורשת ואוצרות התרבות היהודית – ישראלית.

בתוכנית מספר מסלולים:

מבנה התוכנית:

התוכנית בנויה על רצף מפגשים מעוררי עניין, שיח וחוויה אשר מהווים יציאה למסע בו אנו שואפים ליצור תנועה וחיבור של העמקת שייכות הבנת המשמעות ולקיחת אחריות  של הנער והנערה סביב מעגלי הזהות: אני וכוחותיי, אני ומשפחתי, אני והקבוצה, אני והקהילה, אני העם והמדינה אני ומורשתי.

תוכן עניינים

מאמרים נוספים

עלייה לתורה בר מצווה

העלייה לתורה הינה שיאו של אירוע הבר-מצווה ומהווה מעין טקס מעבר מילדות לבגרות. טקס העלייה לתורה יתקיים בימי שני או חמישי או בראש חודש שלאחר

קרא עוד »

אומרים עלינו

נא בדוק את החיבור שלך לאינטרנט